14:30 19/03/2018
דף הבית > אקטואליה וחדשות > אחרי שנה: מבנים ראשונים ביישוב החדש למגורשי עמונה

אחרי שנה: מבנים ראשונים ביישוב החדש למגורשי עמונה

36 מבנים ב-48 שעות: הבוקר הונחו המבנים הראשונים ביישוב החדש 'עמיחי'. התושבים העתידיים: "מתחילים לראות את האור בקצה המנהרה"

ברוך מציב גבול אלמנה: שנה שלמה אחרי שמשפחות עמונה גורשו מיישובם והועברו להתגורר בחדרי אכסניית מדרשת עופרה, הבוקר (ד') הונחו המבנים על קרקע היישוב החדש המוקם – 'עמיחי', במסגרת מבצע של 48 שעות להצבת 36 מבנים.

המבנה הראשון בעמיחי. צילום: דוברות מועצת מטה בנימין

"היום אנו מתחילים לראות את האור בקצה המנהרה, ואנחנו בציפייה גדולה לצאת מהאכסניה עוד לפני פסח ולעלות בשמחה גדולה לעמיחי", נמסר מטעם התושבים. "עמונה אמנם נפלה, אך העליה לעמיחי הופכת את הניצחון של ארגוני השמאל לניצחון פירוס. מאבקם הנחרץ והבלתי מתפשר של תושבי עמונה והמועצה האזורית מטה בנימין הביא לחקיקת חוק ההסדרה, להכשרת אלפי בתים ביהודה ושומרון על ידי היועץ המשפטי לממשלה, להקמת הישוב עמיחי ואישור תוכנית לבניית 1100 בתים, ובעצם להכשרת גוש שילה כולו".

"בציפייה לצאת מהאכסניה עוד לפני פסח". מגורשי עמונה במדרשת עופרה

 

"אבל יותר מכל", סבורים התושבים, "מאבקנו הביא את ישראל לאמירה מדינית חד משמעית: מדינת ישראל בונה ישוב גדול חוקי לאור יום ביהודה ושומרון כי השהייה של ישראל ביו"ש איננה תקלה, והישוב היהודי ביו"ש איננו קלף מיקוח לצורכי משא ומתן. עם ישראל חזר למולדתו כדי לבנות ולחיות בה". לטענת המועצה האזורית מטה בנימין, זוהי הפעם הראשונה מתחילת מפעל ההתיישבות, בה מוקם ישוב באופן ממלכתי וביוזמת המדינה.

יו"ר האיחוד הלאומי, השר אורי אריאל בירך על התקדמות בעבודות הפיתוח במקום שחודשו לפני כחודשיים לאחר שהיו תקועות ואמר: "נמשיך לבנות למען מפוני עמונה ואני מברך על ההתקדמות, אבל זה מאוחר מידי!". השר אריאל אף התחייב: "נפעל בכל הכוח שנתיב האבות לא יהיה שידור חוזר של עמונה מבחינת משך זמן ההסדרה והצורה בה חיו תושבי עמונה".

כזכור, בחודש אוקטובר אושרו לבנייה בניית הישוב עמיחי למפוני עמונה ושכונת היקב למפוני מגרון. אולם לצד זאת התעוררה ביקורת רבה בהתיישבות על כך ששיווקים רבים מאז ינואר האחרון טרם יצאו אל הפועל והוצאת חוברות המכרזים שלהן נדחית פעם אחר פעם. רוב אדמות היישוב המיועד, הוכרזו כאדמות מדינה כבר בשנת 1981 והוקצו למועצת מטה בנימין, ורובן המוחלט אף צורפו כבר באותו הזמן לתחום שיפוט היישוב שילה.

חוגגים את הצבת המבנים. צילום: הלל מאיר, TPS

 

הנחת המבנים למגורשי עמונה בישוב החדש עמיחי. צילום: שלמה מלט, TPS

 

לפני חודש משך ארגון השמאל הקיצוני 'יש דין' את העתירה שהגיש נגד הקצאת אדמות מדינה להקמת היישוב. לפני כחצי שנה, עם תחילת העבודות להקמת 'עמיחי', עתר הארגון וראש מועצת הכפר ג'אלוד כנגד הקצאת אדמות המדינה עבור היישוב בטענה כי לא התאפשר לתושבי הכפר ג'אלוד להתנגד למהלך ולעמוד על זכויותיהם.

הנחת המבנים למגורשי עמונה בישוב החדש עמיחי. צילום: שלמה מלט, TPS
הנחת המבנים למגורשי עמונה בישוב החדש עמיחי. צילום: שלמה מלט, TPS
טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ועדת השחרורים החליטה להפחית שליש מעונשו של אלאור אזריה

וועדת החצי דחתה את בקשתו של אלאור אזריה להשתחרר, אולם קבעה כי הוא ישוחרר ב-10.5 לאחר ריצוי שני שליש ממאסרו