18:47 27/05/2018
דף הבית > התוכניות שלנו > הרמב"ם היומי > הרמב"ם היומי – הלכות עבודה זרה, פרק ו'

הרמב"ם היומי – הלכות עבודה זרה, פרק ו'

אנחנו נעשה הכל בשביל הילדים; אם צריך, נקטוף למענם את הירח. אבל בעולם העתיק היו אנשים שהיו מוכנים לעשות הכל למען אלוהים, אפילו לקטוף למענו את הילדים שלהם.

למדנו בימים האחרונים כמה מזהירה התורה שלא לעבוד עבודה זרה. בכל האזהרות האלה התורה לא מתייחסת לאליל מסוים. רק כנגד אחד האלים מכריזה התורה מלחמה מפורשת, ומקדישה איסור מיוחד לעבודתו. זהו המולך.

מהמתואר בתנ"ך אנחנו לומדים שהפולחן למולך היה נפוץ בזמנים קדומים, וגיא בן הינום בירושלים היה מרכז חשוב לשם כך. אמנם הרמב"ם אומר שהעבודה למולך הייתה רק העברת הילדים בין מדורות אש, אך לפי רבים מחכמי ישראל הילדים פשוט הועלו באש ונשרפו חיים.

הזוועה במסירת הילדים למולך היא כמובן בראש ובראשונה עצם הרצח הנורא, רצח של אדם את פרי בטנו, רצח חסרי ישע על־ידי מי שאמור להיות להם מגן ומושיע, ובמקום זאת הופך לאויב.

אבל יש תוכן נוסף שעושה את המעשה הזה מתועב ומגונה. העברת הילדים באש היא כריתת כוח החיים עצמו. הילדים שלנו הם הפירות שלנו, הם האפשרות להתחבר לשרשרת הדורות ולנגוע בנצח. עבודת המולך נגועה באמונה כאילו אלוקים שרוצה שנעקור למענו את כוחות החיים, את הפוריות והיצירתיות שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.