12:44 27/05/2018
דף הבית > התוכניות שלנו > הרמב"ם היומי > הרמב"ם היומי – הלכות עבודה זרה, פרק י'

הרמב"ם היומי – הלכות עבודה זרה, פרק י'

הכרזת המלחמה שהכריזה היהדות כנגד עבודת האלילים, באה לידי ביטוי לא רק באפיקים מחשבתיים, אלא גם במישורים מעשיים מאוד. אמנם התורה לא מבקשת שנצא למסע צלב כדי להכחיד את עבודת האלילים מהעולם, אבל דורשת מאתנו למנוע מגוון זכויות מעובדי אלילים, ובכלל זה אנחנו נדרשים שלא למכור להם קרקעות בארץ ישראל.

חשוב להדגיש שהתורה לאו דווקא אוסרת מכירת קרקע למי שאינו יהודי אלא למי שעובד עבודת אלילים. גוי שאינו עובד עבודה זרה, ובוודאי אם הוא מקיים את שבע המצוות שמצווה בהן כלל האנושות, יוכל גם לקנות קרקע בארץ ישראל.

האיסור למכור קרקעות לגויים עובדי עבודה זרה עורר שאלה הלכתית מעניינת. פעם בשבע שנים חלה שנת שמיטה, שבה אנחנו נדרשים להימנע מעבודת אדמה. בגלל שמצב החקלאות בארץ לא מאפשר עזיבה גמורה של עיבוד הקרקע למשך שנה שלמה, משתמשים חלק מהחקלאים בפתרון הלכתי שנקרא 'היתר מכירה' – הם מוכרים באמצעות הרבנות את הקרקע לגוי למשך השנה הזאת, וכך מתאפשר, לפחות באופן חלקי, לעבד את האדמה גם בזמן הזה.

אבל רגע – הרי אסור למכור קרקעות לעובדי עבודה זרה, לא? נכון, ולכן לדברי חלק מהפוסקים, כמו הרב קוק, את הקרקעות יש למכור למשך שנת השמיטה דווקא לגויים שאינם עובדי אלילים, כמו המוסלמים, ולא כמו הנוצרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.