12:49 27/05/2018
דף הבית > התוכניות שלנו > הרמב"ם היומי > הרמב"ם היומי – הלכות תשובה, פרק ג'

הרמב"ם היומי – הלכות תשובה, פרק ג'

כשאנחנו חושבים על הדרך שבה שופטים בשמים את ההתנהגות שלנו, נניח בראש השנה ויום כיפור, הרבה פעמים עובר לנו בראש מין ציור של מאזניים גדולים, שבצד אחד שלהם מניחים את המעשים הטובים שעשינו ובצד האחר את המעשים הפחות טובים… אנחנו ממש מקווים שהמשקל של המעשים הטובים יכריע את הכף.

יש אמת בתיאור הזה, והרמב"ם פותח את הפרק שלנו בתוכן דומה. הוא אומר שאדם שהזכויות שלו מרובות מהעוונות שלו הוא צדיק, ואילו מי שהעוונות שלו מרובים מהמצוות שלו הוא רשע.

ובכל זאת, החיים מורכבים והעולם הרוחני בוודאי מורכב. זה נכון ששוקלים את הזכויות שלנו מול העבירות, אבל זאת לא התמונה המלאה.

רבי משה קורדובירו, שחי בצפת לפני כחמש מאות שנה, אומר שיש אמת יותר עמוקה מהתיאור הכמותי הזה. הוא אומר שלכל מצווה יש ערך אמיתי נצחי, ששום עבירה לא יכולה למחוק או לבטל. לכן, הוא אומר לא מדובר רק במין שקילה של זה מול זה, אלא בשני חשבונות נפרדים. אם עשינו עבירות, אנחנו נדרשים לתקן אותן, או שאנחנו נענשים כדי שיתוקנו. העבירות האלה לא יכולות פשוט "להתקזז" עם המצוות שעשינו. ומנגד – המצוות שעשינו נשארות שלנו בכל מצב, ואפילו אם הן מעטות בכמות מהעבירות, הן לעולם יישארו מרובות באיכות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.