6:35 20/06/2018
דף הבית > התוכניות שלנו > הרמב"ם היומי > הרמב"ם היומי – הלכות שבת, פרק כ'

הרמב"ם היומי – הלכות שבת, פרק כ'

רק אומרים לנו 'יום מנוחה' ואנחנו מיד מדמיינים את עצמנו מתנדנדים על ערסל בזנזיבר… אבל כשהתורה מצווה עלינו לנוח בשבת, היא מטילה עלינו אחריות גם למנוחתם של אחרים, למנוחתם של בני ביתנו. כך היא אומרת בפירוש – "לא תעשה כל מלאכה, אתה ובנך ובתך ועבדך ואמתך", והיא מוסיפה גם כאלה שאינם הולכים על שניים, ואומרת "ובהמתך". לכן אסור לעבוד בבהמה או בבעלי חיים אחרים בשבת, לשאת באמצעותם משאות וכדומה.

חז"ל מספרים על פרה אחת שלקחה את העניין הזה ממש ברצינות. הם מתארים יהודי מיוחד שמכר את הפרה שלו לגוי. אותו גוי עבד עם הפרה כמה ימים, והיה מרוצה מהעסקה, עד שבשבת, פתאום הפרה רבצה במקום וכלום לא עזר. הוא רץ כועס אל היהודי עם תעודת האחריות והתלונן שקיבל פרה מקולקלת. היהודי ניגש אל הפרה ולחש לה באוזן – "תשמעי, אני יהודי, וכשהיית אצלי נחת בשבת, אבל לא הייתה לי ברירה והייתי חייב למכור אותך, ועכשיו את שייכת לגוי. בבקשה ממך קומי והתחילי לחרוש".

הפרה עשתה כמצוות היהודי, וכשראה זאת הגוי, נבהל ואמר לעצמו – "הפרה חסרת הדעת הזאת מבינה מה משמעותה של שבת, ואני, שיש לי שכל לא מעניק משמעות ליום שבו נח בורא העולם"? אותו גוי התגייר, ונעשה אחד מחכמי ישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.